Tarvittavat hyväksynnät: 2 kpl
Kirjaudu sisään, niin voit hyväksyä sivun tai ilmoittaa sen asiattomaksi.
Etunimet | Aarre Mauno |
---|---|
Sukunimi | Peltonen |
Sotilasarvo | Reservin luutnantti |
Syntymäaika | 06.10.1920 |
Kotikunta | Helsinki |
Syntymäkunta | Antrea |
Joukko-osastot |
Aarre Mauno Peltonen (6. lokakuuta 1920 Antrea – 16. lokakuuta 1991 Helsinki) oli suomalainen kirjallisuudentutkija.
Peltonen toimi Tampereen yliopiston yleisen kirjallisuustieteen apulaisprofessorina.
Peltosen tutkimuskohteena oli erityisesti runoilija Eino Leinon elämä ja tuotanto. Panu Rajala nostaa Leino-elämäkerrassaan Virvatuli Peltosen Leino-tutkijana korkealle:
»Paras Leino-tuntija on kiistatta tohtori Aarre M. Peltonen, joka kokosi kaiken julkaisukelpoisen ja jäljitti runoilijan lähteille johtavat mutkaiset polut. Hänen suunnittelemansa elämäkerta ei tästä runsaudesta enää jaksanut rakentua. Palkakseen hän sai ymmärtämätöntä akateemista väheksyntää. Ilman hänen ja Onervan opuksia emme tietäisi Leinosta paljoakaan.»
Peltonen toimitti myös lukuisia Leinon teoksia tekstikriittisesti.
Aarre M. Peltosen isä oli kansakoulunopettaja ja kirjailija Armas Peltonen. Sarjakuvasuomentaja Outi Walli on Peltosen tytär. Aku Ankan päätoimittaja Alli Peltonen oli Aarre M. Peltosen sisko.
Peltonen osallistui talvi- ja jatkosotaan. Sotilasarvoltaan hän oli luutnantti.