LIITY KANNATUSJÄSENEKSI

3. Prikaati - Jatkosota

3. Pr:n taistelut Kannaksella/Kanneljärvi

15.06.1944 - 17.06.1944 - Taistelu

 

15.6.44 3. Pr alistettiin 10. D:lle.
II/3.Pr alistettiin Tst.os. H:lle alueelle Vammeljärvi-Kanneljärvi; II P suoritti 15-16.6. hyökkäyksiä Kanneljärven kylään ja aseman seudulle katkaistakseen venäläisten etenemisen Perkjärven suuntaan onnistumatta. II P jäi puolustukseen 16.6. Kanneljärven aseman länsipuolelle.
I/3. Pr käskettiin 10. D res:ksi valtatien varteen Uudenkirkon kaakkoispuolelle.

 

 

16.6.44 3. Pr:n III ja IV P saapuivat Humaljoelle.
I/3.Pr siirrettiin Kanneljärvelle tehtävänä yhdessä II/3.Pr:n kanssa vallata Kanneljärvi ja panna sulku venäläisten etenemiselle kohti Perkjärveä.
Venäläinen patl pani II P ja 1. ja 3.K/I P mottiin. Osastot avasivat motin hyökkäämällä ja tuhoamalla tielle tunkeutuneen vihollisen ja tie oli jälleen auki. I ja II P oli Viipurin valtatien varrella odottaen seuraavaa käskyä.
JääkK/3.Pr. käskettiin Lounatjoelle tiedustelemaan ja selvisi että venäläinen pataljoona oli aseman alueella.
I ja II P saivat irtautumiskäskyn klo 5:30, mikä kuitenkin peruttiin. Venäläiset seurasivat perässä ja syntyi useita taisteluja epäedullisissa olosuhteissa. I.P:n haavoittuneet jääneet linlolen väliin; 3 K suoritti oma-aloitteisesti rohkeran hyökkäyksen ja haki haavoittuneet.
Klo 19. annettiin uusi vetäytymiskäsky.  II P vetäytyi suoraan länteen metsämaaston läpi Peippolaan, jossa se sai tehtävän asettua vastaanottoasemaan, jonka läpi JR 58 piti vetäytyä. II P oli kosketuksessa viholliseen 16-17.6. välisenä yönä käytäen krh:iä ja tykistöä. Vihollinen yritti sivustojen kautta ohittaa ja motittaa ja lyödä II P.
I P vetäytyi myös Uudenkirkon tienristeystä karttaen metsämaaston kautta. Kk:t pantiin hevosajoneuvoihin ja nämä lähtivät laukkaa tietä pitkin. Peippolan maantiesilta oli panostettu ja pion.partio räjäytti sillan jolloin ajoneuvot kaikkineen tuhoutui. I P:n krh:n ajoneuvoon osui täysosuma ja kaikki heittimet tuhoutuivat.
IV/3.Pr oli purettu Humaljoella klo 6:00 ja oli joutunut Rv.Pr:n alueelle. IV P alistettiin RvPr:lle ja asettui puolustukseen Kuolemajärven-Kipinolanjärven kannakselle.
III/3.Pr saapui Humaljoelle ip:llä ja oli Rv.Pr:n alueella. III P määrättiin IV AK:n reserviksi ja majoittui Kuolemanjärven luoteispuolelle 16-17.6. välisenä yönä.