LIITY KANNATUSJÄSENEKSI

3. Prikaati - Jatkosota

3. Pr:n taistelut Kannaksella/Mustamäki

21.06.1944 - 09.07.1944 - Taistelu

21.6.44 3. Pr. joutui kovan vih:n painostuksen eteen. Viipurin kukistumisen jälkeen vih. keskitti voimansa Viipurin koillispuoleiselle rintamaosalle, aluksi 3. Pr:a vastaan ja sitten Taliin. Kolme vaunua tuhottiin.
Karjalan esikaupunki menetettiin vih:lle.

IP/3.Pr. ip:llä alkoi kaksi vrk kestänyt taistelu Mustamäen tienoosta. #. Pr:n rintama horjui mutta IV P:n raju vastahyökkäys ajoi vih:n alueelta. Vihollisupseerin kartta osoitti, että 3. Pr:n puolustusalue oli päähyökkäyssuunnassa. Hyökkäykset alkoivat klo 21 mutta Mustamäen laki säilyi 3. Pr:n käsissä. 3.K:n vahvuus enää 25 miestä.


IV P kutsuttiin Kostialasta ja asetettiin Mustmäen taakse Kärsilänjärven eteläisen pohjukan tasalle estämään vih:n tunkeutuminen syvyyteen.
18. D:n kom. alisti //JR 6:n vastahyökkäyksiin ja ryhmittyi Tammisuon hautausmaan pohjoispuolelle.
Keskiyöllä hyökkäsi vih.patl. Mustamäkeen. Taistelu jatkui seuraavan päivän

22.6.44 3. Pr:n tilanne epävarma. 18. D alisti III/JR 13 I/3.Pr:lle, mutta sitä ei käytetty vastahyökkäykseen. Illalla Mustamäestä vetäydyttiin Muurainkorven länsireunaan.
3. Pr:n oikealla siivellä II ja III P:n lohkoilla vih. hyökännyt tykistön ja panssarien tukemina, mutta linja  Papulanlahti-Kunnalliskoti-Rotanpesä oli kestänyt. Kahden päivän aikana oli tuhottu seitsemän vaunua.

23.6.44 3. Pr käskettiin uuteen puolustusaemaan Härkävuori-Laihalampi-Suokkaanjärvi linjalle niin, että laihalammen ja Suokkaanjärven välille tuli III/3.Pr, keskelle laihalammesta länteen III/20Pr. ja oikealle Härkävuoren maastoon II/3.Pr. I ja IV P res:iin. Lin 4 hajoitettiin P:lle. III P:lle alistettiin 32. 19. TykK sekä 3. Pr:n oma tykk tälle lohkolle.
Vih. otti kosketusta samana päivänä mikä jatkui seuraavana päivänä. vastaiskuilla torjuttiin.
24/25.6. yöllä III/20.Pr. palautettiin prikaatiinsa.

25.6.44 klo 8 IV/3.Pr Os.K, oli pari tuntia aikaisemmin ottanut vastuun III/20.Pr:lta kun vih:n hyökk. alkoi. Vih. pääsi läpi ja käänsi myös hyökk:nsa II P:n sivustaan. II P oli myös sidottu taisteluun edestä, joten oli vaikea tilanne.Alussa  II P torjui vastahyökkäyksin, mutta joutui lopulta vetäytymään. piti ryhmittyä taakse uuteen asemaan.
IV p ryhmittyi Pakkasen-Laihalammen väliselle purolinjalle km Härkävuoresta luoteeseen,
II P ryhmittyi IV P:n taakse pohjoiseen Isoniityn pohjoispäähän, vahvuus 8 ups+5 aliups+23 miestä,
IV P Pakkasen purolinjalla mutta oli pakko hyökk:n painostuksesta irtautua saarroksesta Lavolan kautta Saimaan kanavan itärannalla Isoniityn tasalle II P:n lohkolle. I/JR 13 miehetolivat jättäneet sillanpääaseman Saimaan kanavan itäpuolella ja siirtyneet kanavan länsipuolelle, sillä seurauksena että vih. pääsi etenemään uhkaillen 3. Pr:n II ja IV P:n. 3. Pr onnistui kuitenj´kin asettua puolustukseen Ventelän kannakselle Isoniityn pohjoispään tasalle,
III P vedettiin Kuninkaanmäen Koillispuolelle.
Vih. ei hyökännyt Saimaan kanavan yli vaan jatkoi hyökkäystä 3.Pr:n asemiin kohti Juustilanselkää.
3. Pr:n tehtävä oli tukea Tali-Portinhoikka-Ihantala akselin taistelua turvaamalla joukkojen oikeaa svustaa.

27.6.44 3. Pr.pysyi edelleen Ventelän kannaksella. 18 D. luovutti rintamavastuun 11.D:kke, jolle 3. Pr. alistettiin.

9.7.44 3. Pr. luovutti etulinjavastuun JR 13:lle

9.7.44 Ylipäällikkö on mainitun päivämäärän mukaan myöntänut luutnantti Gregorius Ekholmille Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi.